هدف گذاری به روش اسمارت (Smart) قسمت دوم

هدف گذاری به روش اسمارت قسمت دوم

حرف اول S

هدف باید کاملا مشخص باشد. هر چقدر دقیق تر بنویسید که میخواهید به چه چیزی برسید احتمال رسیدن به آن را بیشتر می کنید.

با جزئیات کامل بنویسید

به عنوان مثال بجای اینکه بگوید هدف شما این است که در درس موفق بشوید باید با جزیئیات آن را بیان کنید و بگویید می خواهم در تمام درس ها حداقل نمره ۱۵ را کسب کنم. یا اگر شاغل هستید و قصد پیشرفت در کارتان هدف شماست باید برای کسب یک موقعیت شغلی هدف گذاری کنید مثلا مدیر بخش بازرگانی شدن هدف شما باشد.

حرف دوم M

هدف باید قابل اندازه گیری باشد که بتوانید آن را ارزیابی کنید و بهفمید که چقدر به هدفتان نزدیک شده اید. برای این منظور تا جایی که ممکن است در لیست هدف گذاری از اعداد استفاده کنید.

به عنوان مثال بجای اینکه با خود بگویید هدفم این است که امسال بیشتر مطالعه کنم باید بگویید می خواهم امسال حداقل چهار کتاب بخوانم یا هر فصل ( هر ماه یا هر هفته ) یک کتاب را تمام کنم. یا در مورد کاهش وزن نباید هدف شما فقط کاهش وزن باشد بلکه باید مشخص کنید تا یک زمان مشخص حداقل ۵ کیلو از وزن خود را کم می کنید. یا هر ماه قصد کم کردن یک کیلو از وزن خودم را دارم.

و اما برای اهدافی ذات کیفی دارند باید چکار کرد؟

برای اهدافی که کیفی هستند و نمی توان برای آن ها عدد و رقم مشخص بکار برد باید کارهایی را مشخص کنیم و آن را ملاک قرار دهیم تا متوجه شویم به هدفمان نزدیک شده ایم.

به عنوان مثال اگر هدف بهبود روابط خانوادگی باشد باید مشخص کنید تا آخر سال حداقل یک سفر با خانواده می روم یا در هفته حداقل یک بار شام با خانواده بیرون می روم و در هفته یک فیلم با هم تماشا می کنیم.

حرف سوم A

هدف باید دست یافتنی باشد. متاسفانه این بخش بسیار مهم است که باعث می شود افراد در رسیدن به اهدافشان ناکام باشند. ما با انتخاب اهداف بلند پروازانه کاملا مشخص می کنیم که قصد رسیدن به هدف را در همان روز اول نداریم و چون هدف بسیار بزرگ است انگیزه رسیدن به آن را از روز اول نداریم و خود را محکوم به شکست می کنیم. این موضوع را جدی بگیری زیرا که:

<< فراموش نکنید این موضوع باعث سرخوردگی شما و در نهایت باور شما می شود که توانایی ندارید. >>

چهارمین حرف R

هر هدف باید مرتبط با اهداف دیگر در لیست اهداف شما باشد که آن ها اهداف بزرگ شما را شکل می دهند. اگر هدفی با ارزش شما منطبق نباشد احتمال رسیدن به آن برای شما کم می شود و حتی زمانیکه به آن می رسید از آن راضی و خوشنود نیستید.

به عنوان مثال اگر تحصیلات برای شخصی ارزش محسوب نمی شود گرفتن مدرک لیسانس، فوق لیسانس و یا حتی بالاتر او را خوشحال نمی کند و نمی تواند با مدرک خود کار مرتبط به خوبی انجام دهد و یا کار مورد علاقه اش را پیدا کند. پس نباید در لیست اهداف خود گرفتن مدرک لیسانس را قرار دهد مگر آنکه در دریافت مجوز کاری خود را داشتن آن مدرک نیاز داشته باشد.

پس می توان نتیجه گرفت که هر هدف مانند یک قطعه پازل اهداف بزرگ شما را می سازند و شما را موفق می کنند.

پنجمین حرف T

اهداف باید قابلیت زمانبندی داشته باشند. هر هدف مانند هر پروژه ای باید زمان مشخص برای انجام داشته باشد تا به انجام رسد. اگر شما زمانی برای رسیدن به اهداف خود تعیین نکنید مطمئن باشید شانس نرسیدن به آن هدف بسیار بالا خواهد بود و مرتب به زمان بعد موکول خواهد شد.

در زمانبندی در اهداف باید به دو موضوع زیر توجه کنید:

 • کاملا واقع گرایانه و واقعی باشد (به نسبت شما باشد چون زمان انجام کارها ممکن است متناسب با هر فرد و بسته به هر کار متفاوت باشد)
 • انعطاف در آن لحاظ شود. (اصطلاحا margin در آن لحاظ شود تا زمان های پرت و اتفاقات نامترقبه در آن دیده شود)

قابلیت زمانبندی و قابلیت اندازه گیری در نهایت به شما کمک می کند تا در طول مسیر خود بتوانید پیشرفت خود را ارزیابی کنید و ببینید آیا با سرعت مناسب و در مسیر درست قدم برمیدارید یا خیر. فراموش نکنید اگر در مسیر درست باشید بررسی اینکه در کجای مسیر هستید خود می تواند به شما انگیزه دهد و روحیه شما را تقویت می کند و باعث می شود بیشتر تلاش کنید. و از سویی به شما کمک می کند اگر با مشکلی مواجه شدید در ماه اول آن را پیدا کنید و آن را رفع کنید.

نکات مهم :

 • به یاد داشته باشید اهداف حتما واقعی باشند و دست بافتنی باشند
 • باید قدم به قدم به جلو روید (مانند ساخت یک پازل)

به عنوان مثال اگر تاکنون پس اندازی جمع نکردید نمی توانید با هدف اینکه تا آخر سال باید خانه بخرم به آن دست یابید. شما باید اول اهداف درآمد بیشتر و پس انداز را هدف خود قرار دهید. فراموش نکنید هدفی که دست یافتنی نباشد آرزو است.

برای شروع همه اهداف خود را تیتروار بنویسید و سپس به روش اسمارت آیتم های آن را با جزئیات یادداشت کنید.

شما می توانید این صفحه را برای دیگران با روش های زیر ارسال کنید

3 Comments

 1. علیرضا گفت:

  خیلی روان بود مرسی

 2. Samane گفت:

  بسیار هم خوب

 3. مرضیه گفت:

  ممنون که زحمت می کشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *