ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چیست

حتما شما دوست عزیزی که در حال خواندن این مطلب هستی بارها و بارها اسم ضمیر ناخودآگاه را شنیده و یا حتی در مورد آن مطلبی خوانده ای. اما امروز که این مطلب را مطالعه می کنید به طور حتم نگاهتان به ضمیر ناخودآگاهتان تغییر خواهد کرد و از این به بعد همانند گنجی که در درون داری از آن مراقبت خواهی کرد. می دانید چرا؟ چون ضمیر ناخودآگاه یعنی سرنوشت شما، ضمیر ناخودآگاه یعنی شخصیت شما.

درواقع ضمیر ناخودآگاه عجیب ترین راز درون انسان است. ضمیر ناخودآگاه در عمیق ترین لایه درون شماست. به همین دلیل دیدن آن تقریبا غیرممکن است پس به دنبال دیدن و لمس کردن آن نباشید بلکه سعی کنید آن را خوب بشناسید و بدانید که چطور کار می کند و مراقبت از آن را به درستی بیاموزید.

ضمیر ناخودآگاه چیست و چگونه کار می کند؟

اول باید گفت در درون ما ۲ ضمیر وجود دارد، ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه. ضمیر خودآگاه درواقع همان من و شما به صورت آگاه هستیم که سرکار می رویم و در حال زندگی هستیم و این متن را می خوانیم. یعنی هر زمان می گوییم من یعنی داریم در مورد ضمیر خودآگاه صحبت می کنیم.

و اما ضمیر ناخودآگاه همانطور که گفتیم عمیق ترین لایه درون ماست که تمام عملیات اجرایی وجود ما را انجام می دهد. در واقع تمام اتفاق هایی که در دنیای یک انسان اتفاق می افتد دستور اجرای آن را ضمیر ناخودآگاه او فرمان آن را صادر می کند. به عبارت دیگر ضمیر ناخودآگاه دقیقا مانند کودکی است که شما پدر و مادر او هستید و فرق حقیقت و دروغ را نمی داند و هر چه شما به آن می گویید و اطلاعات می دهید را باور می کند و آن را حقیقت می پندارد و اجرا می کند. و اما چطور کار می کند؟

مسیر اول از طریق حواس پنج گانه مانند بویایی، چشایی، لامسه، شنوایی و بینایی است. به عنوان مثال زمانی که شما صحنه ای تماشا می کنید که از انواع گل های زیبا در آن است ضمیر ناخودآگاه شما آن را پردازش می کند و برای شما روحیه خوب را آماده می کند و باور می کند که زندگی چقدر زیباست که در نهایت از لحاظ فیزیولوژیک تاثیر مثبت بر بدن شما دارد. در مثال عکس زمانی که شما صحنه تصادف را مشاهده می کنید ضمیر ناخودآگاه آن صحنه دلخراش را پردازش می کند و روحیه شما را خراب می کند و در شما باور و روحیه اینکه دنیا مکان خطرناکی است یا بی ارزش است را به ارمغان آورده و بار تاثیر آن را در بدن شما و با تاثیر منفی نشان می دهد.

در واقع آن از طریق حواس پنج گانه اطلاعات دریافت می کند و مطابق سوژه ای که دریافت کرده برای شما بسته به نوع اطلاعات مثبت و منفی باور و روحیه خوب یا بد را شکل می دهد و در کل زندگی شما را در همان شبکه مثبت و منفی جریان می دهد و حتی هدایت می کند.

این داستان تا حدی جدی است که حتی اگر به دروغ برای بهانه تراشیدن به کسی بگویید سردرد دارید به نحوی واقعی که او باور کند به طور حتم می توانید انتظار یک سردرد غیرمنتظره را داشته باشید چون ضمیر ناخودآگاه باور می کند که شما حال مساعدی ندارید.

شاید از این به بعد باید بیشتر مراقب جملاتی که استفاده می کنید باشید مثلا در موقع خرید به شکلی تخفیف نگیرید که به فروشنده این باور (دروغ) را انتقال دهد که من اوضاع مالی خوبی ندارم چون ممکن است در ظاهر شما موفق به گرفتن تخفیف خوبی شوید ولی از آن به بعد حتی اگر پول زیاد هم داشته باشید مانند یک فرد ناتوان از نظر مالی یا به شدت فقیر زندگی خواهید کرد چون ضمیر ناخودآگاه شما باور کرده که شما اوضاع مالی مناسبی ندارید پس نه اجازه خرج کردن برای یک زندگی با کیفیت را به شما می دهد و نه اجازه می دهد درآمد بیشتری داشته باشید.

مسیر دیگر به غیر از حواس پنج گانه قول هایی است که ما به خود می دهیم. اینجا است که ضمیر ناخودآگاه بیش از قبل خود را نشان می دهد. این موضوع که شما سر قول خود هستید یا خیر. درواقع ضمیر ناخودآگاه تاریخچه و گذشته رفتار شما را به یاد می سپارد و هرگز و هرگز فراموش نمی کند. این در حالی است که شاید ما خیلی در یادآوری آن ها موفق نباشیم.

وقتی به خودتان قولی می دهید و تصمیمی دارید، ضمیر ناخودآگاه به گذشته نگاه می کند و بر اساس تجربه های گذشته احتمال رسیدن یا نرسیدن به آن را بررسی می کند. به عنوان مثال وقتی تصمیم گرفتن رژیم را دارید ضمیر ناخودآگاه بررسی می کند که آخرین بار که رژیم گرفتید تا چند روز ادامه دادید. اگر ۱۵ روز بوده است توان شما را ۱۵ در نظر می گیرد و دفعه بعد که مجدد شروع می کنید به احتمال بسیار زیاد عدد ۱۵ روز عدد بسیار مقاوم و سختی است و ادامه رژیم بعد از این روز بسیار دشوار خواهد بود.

اما نا امید نباشید چون تا اینجا هر چه بود برای شناخت بهتر ضمیر ناخودآگاه بود و حالا که آن را خوب شناختید می دانید کافی است به این کودک ساده بگویید نظرتان تغییر کرده و تصمیم دارید الگوی خود را تغییر دهید. برای مثال در بحث ادامه رژیم باید نشان دهید سر عهد خود هستید و می خواهید به هر قیمت ادامه دهید. اگر موفق شوید نه تنها به ضمیر ناخودآگاه ثابت خواهید کرد که سر عهد و قول خود هستید بلکه چون به موفقیت بزرگی رسیدی هم قوی تر از قبل خواهید بود و هم اعتماد بنفس شما در انجام کارها بالا می رود.

حال که بیشتر از ضمیر ناخودآگاه خود مطلع شدید بیشتر مراقب این کودکساده لوح باشید تا باورهای مثبت در او پروش کند.

در مطالب بعدی حتما از ضمیر ناخودآگاه بیشتر خواهیم گفت.

اگر نیاز به وقت مشاوره دارید از طرق صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید

شما می توانید این صفحه را برای دیگران با روش های زیر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *